Te rugam sa te inregistrezi / conectezi ! Multumim !

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Te rugam sa te inregistrezi / conectezi ! Multumim !
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

|F1| - Scuderia Ferrari

2 participanți

 :: Foc De Tabara :: Sport :: Formula 1

In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Vin Ian 06, 2012 10:06 pm

|F1| - Scuderia Ferrari  Car_3

SCUDERIA FERRARI


|F1| - Scuderia Ferrari  Portrait_30|F1| - Scuderia Ferrari  Portrait_18



Full Team Name: Scuderia Ferrari
Base: Maranello – Italy
Team Principal: Stefano Domenicali
Technical Chief: Pat Fry

Drivers: F Alonso , F Massa

Engine: Ferrari
Tyres: Pirelli
First Season: 1950
World Championships: 16
Highest Race Finish: 1 (x216)
Pole Positions: 205
Fastest Laps: 227


|F1| - Scuderia Ferrari  Ferrari_banner
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de Vizitato Vin Ian 06, 2012 11:41 pm

Degeaba , Ferrari nu mai este ce a fost Sad.

Schumi old times

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Vin Ian 06, 2012 11:50 pm

Echipa mea preferata , pilotul meu preferat(Fernando Alonso) . FORZA FERRARI !
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de Vizitato Vin Ian 06, 2012 11:55 pm

E si echipa mea favorita , dar nu mai sunt performante

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Vin Ian 06, 2012 11:56 pm

Sa speram ca sezonul care vine va fi unul bun . As vrea sa il vad din nou pe Alonso campion , si Ferrari cea mai buna la constructori .
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Ferrari: "Suntem pe drumul cel bun"

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Sam Ian 07, 2012 12:47 am

Ferrari: "Suntem pe drumul cel bun"



Stefano Domenicali susţine că Ferrari înregistrează progrese vizibile în privinţa dezvoltării monopostului pentru sezonul 2012.
Ferrari priveşte cu încredere spre sezonul 2012 al Formulei 1 şi insistă că dezvoltarea monopostului decurge conform planificării.

Şeful Stefano Domenicali susţine că noua conducere tehnică, din care face parte şi Pat Fry, a reuşit deja să rezolve o mare parte dintre problemele monopostului de anul trecut, inclusiv în privinţa simulatorului şi tunelului de vânt.

"Vom şti răspunsul când vom privi cronometrele după calificările din cadrul primei curse, dar văd deja câteva lucruri care ne oferă încredere că facem o treabă bună. Încercăm să privim înainte şi să schimbăm organizaţia pentru a ne asigura că suntem mai pregătiţi în privinţa ideilor şi muncii de echipa în departamentul tehnic, în munca în tunelul de vânt şi simulator. De aceea sunt optimist. Apoi, ca întotdeauna, ştim că primul rezultat pe care îl vom compara cu cel al principalilor noştri competitori sunt calificările din prima cursă. Dar muncim în direcţia potrivită", a precizat italianul.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Ferrari confirmă interesul pentru Rosberg şi Kubica

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Sam Ian 07, 2012 2:02 am

Ferrari confirmă interesul pentru Rosberg şi Kubica



Luca di Montezemolo a confirmat că Ferrari este interesată de serviciile lui Nico Rosberg şi Robert Kubica, adăugând că pe listă se află alţi doi piloţi germani.
Ferrari a confirmat pentru prima oară că ia în calcul înlocuirea lui Felipe Massa după ce contractul acestuia va expira la sfârşitul sezonului 2012.

Preşedintele Luca di Montezemolo a admis că Nico Rosberg şi Robert Kubica se află pe lista potenţialilor coechipieri ai lui Fernando Alonso, piloţi despre care presa internaţională a speculat recent că au intrat în atenţia Scuderiei.

"Cu siguranţă planificăm viitorul. Avem de unde alege, pentru că singura problemă pe care nu o avem în ziua de azi sunt piloţii. În acest an mi-a plăcut foarte mult de Rosberg pentru că este un om cu mintea limpede şi devine din ce în ce mai bun. Şi Kubica este o posibilitate. Va trebui să vedem cum va reveni după accident. Dar sunt şi alţi doi piloţi germani buni şi tineri", a declarat Montezemolo pentru presa italiană.

Remarca de la final se referă cel mai probabil la Adrian Sutil, rămas fără contract după ndepartarea de la Force India, şi Nico Hulkenberg, care va reveni în Formula 1 anul viitor la volanul unui monopost Force India.

Cu toate acestea, italianul rămâne încrezător că Felipe Massa se va ridica la înălţimea lui Alonso în sezonul care va începe în luna martie, în ciuda rezultatelor modeste înregistrate după accidentul de la Hungaroring din 2009.

"Sunt sigur că vom avea un Massa competitiv la fel ca înainte. Nu uitaţi că uneori era mai rapid decât Michael Schumacher când era coechipierul lui. Aştept o reacţie puternică din partea lui Massa pentru că vine după un sezon lipsit de succes. Există motive care explică acest an dezamăgitor. Massa poate avea un sezon foarte bun anul viitor şi ştiu că se pregăteşte foarte bine", a mai precizat el.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de Vizitato Sam Ian 07, 2012 4:12 am

No shit...Alonso > Massa

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de Joker Sam Ian 07, 2012 7:46 pm

il astept pe Vettel la Ferrari
Joker
Joker

Mesaje : 738
Data de inscriere : 25/05/2011
Varsta : 27

http://movieforum.tk/

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Sam Ian 07, 2012 9:05 pm

Ai mult de asteptat .....
Oricum , Alonso > Vettel Wink
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de Vizitato Dum Ian 08, 2012 1:31 am

Joker a scris:il astept pe Vettel la Ferrari

Asa or facut si cu Raikonen , si tot nu o facut cine stie ce performanta cu el.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de Joker Lun Ian 09, 2012 2:23 am

SevenTeen17 a scris:Ai mult de asteptat .....
Oricum , Alonso > Vettel Wink
stiu insa in moentul dat nu ar strica daca vine si Vettel
Joker
Joker

Mesaje : 738
Data de inscriere : 25/05/2011
Varsta : 27

http://movieforum.tk/

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Lun Ian 09, 2012 2:27 am

Vettel nu vine la Ferrari ...
Oricum , din cate am inteles din 2013 in locul lui Massa va veni unul dintre Rosberg si Kubica . Ambii sunt piloti foarte buni , se poate face performanta si cu ei , nu trebuie sa vina neaparat Vettel .
Vettel e exact ca si Raikkonen , daca ii dai cel mai bun monopost scoate rezultate bune , daca ii dai unul mai slab , nu face nimic ...
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Massa va fi primul pilot care va testa noul monopost Ferrari

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Mar Ian 10, 2012 7:08 am

Massa va fi primul pilot care va testa noul monopost Ferrari




Felipe Massa va urca în cockpitul noului monopost Ferrari pentru sezonul 2012 înaintea lui Fernando Alonso, potrivit presei spaniole.
Scuderia Ferrari este pe punctul de a stabili programul pentru lansarea noului monopost pentru sezonul 2012, dar şi pentru prima sesiune de teste din această iarnă.

Potrivit unor informaţii dezvăluite de publicaţia spaniolă Marca, noul monopost poartă numele de cod 663 şi ar putea debuta oficial în 3 februarie pe circuitul de casa de la Fiorano, la scurt timp după prezentarea oficială în faţa presei.

În plus, sursa citată susţine că a aflat şi programul pe care îl va urma echipa italiană în sesiunea de teste de la Jerez care va avea loc în perioada 7-10 februarie. Astfel, Felipe Massa va fi primul pilot care va urca în spatele volanului noului monopost în zilele de 7 şi 8 februarie, în timp ce Fernando Alonso va testa în 9 şi 10 februarie.

Dacă se va confirma, strategia Ferrari va fi practic similară cu cea a rivalilor de la Red Bull, care îi vor permite de asemenea pilotului mai slab poziţionat în clasamentul de anul trecut, Mark Webber, să testeze primul noul monopost.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Perez: "Ferrari mă poate ajuta să devin campion mondial"

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Mar Ian 10, 2012 5:27 pm

Perez: "Ferrari mă poate ajuta să devin campion mondial"



Sergio Perez speră să devină campion mondial în Formula 1 şi consideră că Ferrari este una dintre echipele care îi poate oferi această oportunitate.
Sergio Perez este una dintre tinerele speranţe ale Formulei 1 şi, chiar dacă nu a impresionat în sezonul de debut la Sauber, a demonstrat că îşi merită locul pe grila de start.

Mexicanul, al cărui program în Formula 1 este sprijinit de compania de telecomunicaţii Telmex deţinută de Carlos Slim, face parte din cadrul Academiei de Piloţi Ferrari, fiind nominalizat recent de Luca di Montezemolo drept unul dintre potenţialii viitori piloţi ai Scuderiei.

Perez admite că ambiţia sa în Marele Circ este să devină campion mondial, însă evită să comenteze posibilitatea de a-l înlocui pe Felipe Massa la Ferrari în sezonul 2013.

"În Formula 1 am o mare mândrie: vreau să devin campion mondial şi cred că Ferrari poate fi echipa care să-mi ofere şansa să devin campion mondial. Nu cred că mă lupt cu Massa să-i iau locul. Massa este un pilot bun şi de aceea este la Ferrari. Eu sunt la Sauber şi sunt la începutul carierei. Aşa cum am spus, vreau să devin campion mondial. Dacă Ferrari este o opţiune bună, atunci cine ştie? Dar sunt fericit la Sauber şi acum mă gândesc doar la prezent", a declarat mexicanul pentru publicaţia Autosport.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Ferrari găzduieşte tradiţionalul eveniment Wrooom de iarnă

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Mier Ian 11, 2012 2:48 am

Ferrari găzduieşte tradiţionalul eveniment Wrooom de iarnă



Ferrari găzduieşte în această săptămână în staţiunea de schi Madonna di Campiglio un eveniment dedicat presei la care participă Fernando Alonso, Felipe Massa şi Stefano Domenicali.
Cea de-a doua săptămână a lunii ianuarie găzduieşte în mod tradiţional evenimentul Wrooom din staţiunea montană Madonna di Campiglio din Italia.

La invitaţia sponsorului Philip Morris Internaţional, Scuderia Ferrari şi echipa de MotoGP Ducati găzduiesc o serie de evenimente dedicate reprezentaţilor presei internaţionale pe tot parcursul săptămânii.

Pentru Ferrari, Wroom va începe miercuri cu un interviu acordat de Stefano Domenicali, şeful Scuderiei Ferrari, în timp ce joi va fi rândul piloţilor Fernando Alonso şi Felipe Massa să discute cu reprezentaţii presei. Evenimentul se va încheia vineri cu tradiţionala cursă pe un lac îngheţat, la care vor participa inclusiv Giancarlo Fisichella şi Marc Gene.

În ultimii ani, Wrooom a devenit evenimentul la care reprezentaţii Ferrari îşi dezvăluie planurile şi ambiţiile pentru sezonul următor al Formulei 1.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Scuderia Ferrari  Empty Re: |F1| - Scuderia Ferrari

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 :: Foc De Tabara :: Sport :: Formula 1

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum