Te rugam sa te inregistrezi / conectezi ! Multumim !

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Te rugam sa te inregistrezi / conectezi ! Multumim !
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

|F1| - Lotus

 :: Foc De Tabara :: Sport :: Formula 1

In jos

|F1| - Lotus Empty |F1| - Lotus

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Vin Ian 06, 2012 11:12 pm

|F1| - Lotus Car_6

LOTUS

|F1| - Lotus Portrait_12|F1| - Lotus Portrait_838

Full Team Name: Lotus F1 Team
Base: Enstone, UK
Team Principal: Eric Boullier
Technical Chief: James Allison
Drivers: K Räikkönen , R Grosjean
Engine: Renault
Tyres: Pirelli
First Season: 1977
World Championships: 2
Highest Race Finish: 1 (x35)
Pole Positions: 51
Fastest Laps: 31


|F1| - Lotus Reanult_lotus_banneR
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Lotus Empty Raikkonen: "M-am simţit ciudat la revenirea într-un monopost de F1"

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Sam Ian 07, 2012 12:41 am

Raikkonen: "M-am simţit ciudat la revenirea într-un monopost de F1"




Kimi Raikkonen a admis că s-a simţit ciudat în momentul în care şi-a luat măsurile pentru monopostul Lotus cu care va reveni în Formula 1 în 2012.
Kimi Raikkonen va reveni în Formula 1 după o absenţă de două sezoane după ce a semnat un contract pe doi ani cu Lotus.

Fostul campion mondial a fost prezent joi la fabrica echipei de la Enstone pentru a-şi lua masuruile pentru cockpit, ocazie cu care a urcat la volanul unui monopost de Formula 1 pentru prima oară după 2009. El a admis că senzaţia generată de acest eveniment a fost ciudată, întrucât cockpitul i s-a părut foarte mic.

"Ultima oară când am fost la Enstone am sărit imediat într-un cockpit, dar acum am stat pentru prima oară în mod corespunzător într-un monopost de Formula 1 cu o cască pe cap de la ultima cursă din 2009. La început m-am simţit puţin ciudat, deoarece cockpitul pare puţin cam mic, dar asta este normal. Este la fel ca în trecut când am luat măsurile pentru poziţie, este puţin ciudat când intri prima oară în monopost, dar te adaptezi repede", a declarat el.

Pe de altă parte, Raikkonen insistă că nu este interesat de părerea oamenilor despre decizia de a reveni în Formula 1, chiar dacă este conştient că subiectul va fi unul foarte popular în apropierea cursei inaugurale din Australia.

"A fost multă gălăgie în presă despre revenirea mea şi multe zvonuri. Nu au avut niciun efect asupra mea. Uneori auzi lucruri fără sens, alteori auzi lucruri frumoase. Principalul lucru este că am vrut să revin şi am o bună oportunitate cu echipa, aşa că sunt mulţumit. Nu m-am uitat niciodată la ce spun oamenii. Îmi fac treaba mea şi, atât timp cât sunt fericit cu asta, acesta este cel mai important lucru pentru mine", a adăugat el.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Lotus Empty Re: |F1| - Lotus

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Mar Ian 10, 2012 7:06 am

Raikkonen va testa un monopost Renault în 23-24 ianuarie



Kimi Raikkonen va pilota în 23 şi 24 ianuarie un monopost Renault din sezonul 2010, potrivit presei franceze.
Lotus, echipa care până anul trecut a concurat sub numele Renault, a definitivat planurile pentru acomodarea lui Kimi Raikkonen cu un monopost de Formula 1 la revenirea în competiţie după o absenţă de două sezoane.

Astfel, potrivit publicaţiei franceze AutoHebdo, Raikkonen va testa un monopost Renault R30 din sezonul 2010 pe circuitul de la Valencia în zilele de 23 şi 24 ianuarie.

Informaţia nu a fost încă confirmată de reprezentaţii echipei de la Enstone, însă finlandezul a afirmat încă de la emnarea contractului cu Renault că urmează să evalueze un monopost recent până la sfârşitul lunii ianuarie. Unicul scop al testului va fi ca finlandezul să se acomodeze din nou cu un monopost de Formula 1, întrucât în ultimii doi ani a concurat în Campionatul Mondial de Raliuri şi în câteva curse din NASCAR.

Revenirea propriu-zisă va avea însă loc în luna februarie, când Raikkonen va participa alături de noul său coechipier, Romain Grosjean, la prima sesiune de teste de pe circuitul de la Jerez. Până în prezent, Lotus nu a confirmat dacă va participa la aceasta sesiune cu noul monopost pentru sezonul 2012 sau dacă va alege să utilizeze monopostul de anul trecut, aşa cum vor proceda rivalii de la Mercedes.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Lotus Empty Re: |F1| - Lotus

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 :: Foc De Tabara :: Sport :: Formula 1

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum