Te rugam sa te inregistrezi / conectezi ! Multumim !

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Te rugam sa te inregistrezi / conectezi ! Multumim !
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

|F1| - Force India

 :: Foc De Tabara :: Sport :: Formula 1

In jos

|F1| - Force India Empty |F1| - Force India

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Vin Ian 06, 2012 11:17 pm

|F1| - Force India Car_188

FORCE INDIA

|F1| - Force India Portrait_851|F1| - Force India Portrait_840


Full Team Name: Sahara Force India F1 Team
Base: Silverstone, UK
Team Principal: Vijay Mallya
Technical Chief: Andrew Green
Drivers: P di Resta , N Hulkenberg
Chassis: VJM05
Engine: Mercedes-Benz
Tyres: Pirelli
First Season: 2008
World Championships: 0
Highest Race Finish: 2 (x1)
Pole Positions: 1
Fastest Laps: 1


|F1| - Force India Force_india_banner
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Force India Empty Re: |F1| - Force India

Mesaj Scris de Vizitato Vin Ian 06, 2012 11:43 pm

My team in F1 2011 afro

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

|F1| - Force India Empty Re: |F1| - Force India

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Vin Ian 06, 2012 11:49 pm

Acolo sunt si eu rade Locul 2 in clasamentul pilotilor Smile
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Force India Empty Paul di Resta are un obiectiv ambiţios pentru sezonul 2012

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Sam Ian 07, 2012 12:32 am

Paul di Resta are un obiectiv ambiţios pentru sezonul 2012



Paul di Resta s-a evidenţiat în sezonul trecut drept cel mai bun debutant din Formula 1, după ce a câştigat 27 de puncte.

Performanţele sale l-au convins pe coproprietarul Vijay Mallya să-i prelungească contractul pentru 2012, iar scoţianul are deja planuri mari pentru sezonul care va începe în luna martie: primul podium din carieră.

"Va fi dificil, dar ne-am pregătit pentru un podium. Văd un viitor luminos pentru echipă, iar parteneriatul cu Sahara (n.r - companie indiană care a preluat 42.5% dintre acţiunile Force India) ne va ajuta să ne facem facilităţile mai bune şi ne va oferi un monopost mai bun", a precizat el.

În cele patru sezoane în care a concurat în Formula 1, Force India şi-a trecut în cont un singur podium, după ce Giancarlo Fisichella a terminat pe locul doi în Marele Premiu al Belgiei de la Spa-Francorchamps după ce a plecat din pole position. Totuşi, cel mai bun sezon al echipei a fost 2011, în care Force India a terminat pe locul şase în clasamentul constructorilor, la numai patru puncte în spatele celor de la Renault.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Force India Empty Force India va participa la prima sesiune de teste cu noul monopost

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Lun Ian 09, 2012 6:03 pm

Force India va participa la prima sesiune de teste cu noul monopost



Force India a confirmat că va fi prezentă la sesiunea de teste de la Jerez din 7 februarie cu noul monopost pentru sezonul 2012.
Force India a devenit ultima echipă care îşi confirmă planurile pentru testele de iarnă premergătoare noului sezon competiţional.

Prin vocea directorului tehnic Andrew Green, echipa cu sediul la Silverstone a dezvăluit că monopostul VJM05 a trecut toate testele de siguranţă impuse de forul mondial, condiţie obligatorie pentru a putea participa la testele de iarnă.

"Vestea bună este că respectăm programul. În acest an a fost puţin mai dificil, pentru că a trebuit să omologăm şasiul înainte de teste. Aşa că a existat mai multă planificare pentru a realiza asta. Şasiul a fost omologat în decembrie şi am sperat că totul să decurgă conform analizelor", a declarat britanicul pentru site-ul oficial al echipei.

Situaţia a fost îngreunată de faptul că Force India a trebuit să forţeze în ultima parte a sezonului pentru a rămâne pe locul şase în clasamentul constructorilor, ca urmare a performanţelor peste aşteptări obţinute de Toro Rosso în ultima parte a anului.

"Sezonul 2011 a fost foarte echilibrat şi am luptat din greu în ultimele curse. Nu ştiam cum se va termina. Nu aşteptam un răspuns atât de puternic din partea Scuderiei Toro Rosso spre finalul sezonului, dar au avut un upgrade important la Suzuka. Este destul de neobişnuit pentru o echipă să vină cu o schimbare atât de mare atât de târziu în sezon. Aşa că ne-am concentrat până la ultima cursă din Brazilia. Putem spune că, din acel punct, ne-am concentrat 100% pe noul monopost", a mai precizat el.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Force India Empty Re: |F1| - Force India

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Mar Ian 10, 2012 5:25 pm

Hulkenberg speră să rămână în Formula 1 pe termen lung



Nico Hulkerberg îşi propune ca în sezonul 2012 să demonstreze că merită să rămână în Formula 1 pe termen lung.
Nico Hulkenberg va reveni în Formula 1 în acest an după un sezon petrecut ca pilot de rezervă la Force India.

Germanul a impresionat în 2010 în sezonul de debut la Williams, însă a pierdut postul din cauza resurselor financiare precare şi vrea să evite repetarea scenariului la sfârşitul anului trecut. De aceea, principalul său obiectiv este să demonstreze că merită să rămână în competiţie pe termen lung.

"Personal, vreau doar să-mi găsesc locul în Formula 1. Vreau să obţin rezultate bune pentru a mă asigura că voi fi în sport în 2013 şi mulţi ani după aceea. Nu pot să spun lucruri de tip 'vreau să câştig atâtea puncte', asta nu este posibil. Vreau să mă descurc cât pot de bine pentru a mă ridica la pretenţiile echipei", a declarat el într-un interviu acordat publicaţiei GPUpdate.

Force India a avut anul trecut cel mai bun sezon din scurta sa istorie după ce a terminat pe locul şase în clasamentul constructorilor, în spatele celor cinci echipe de top. Pentru anul viitor, ambiţia echipei este să termine pe locul cinci, iar Hulkenberg nu exclude îndeplinirea obiectivului.

"Cred că este posibil. Totuşi, nu va fi deloc uşor. Am avut un pachet puternic la sfârşitul sezonului, aşa că vrem să continuăm de unde ne-am oprit. Anul trecut am fost competitivi pe orice tip de circuit şi, dacă vrem să terminăm pe locul cinci în clasamentul constructorilor, asta este pur şi simplu necesar. Nu poţi avea succes dacă ai performante doar pe un anumit tip de circuit", a mai precizat el.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Force India Empty Force India a avut cel mai fiabil monopost în 2011 după Red Bull

Mesaj Scris de SevenTeen17™ Mier Ian 11, 2012 2:51 am

Force India a avut cel mai fiabil monopost în 2011 după Red Bull




Force India ocupă locul doi într-un top al fiabilităţii monopostului în sezonul 2011, parcurgând cu un singur tur mai puţin decât liderul Red Bull Racing.

Force India a fost considerată revelaţia sezonului 2011, echipa cu sediul la Silverstone traversând cea mai bună perioadă din scurta sa istorie.

Echipa indiană a terminat pe locul şase în clasamentul constructorilor şi a fost la un pas să-i surclaseze pe rivalii de la Renault, de care i-au despărţit numai patru puncte. Parcursul exemplar al echipei este evidenţiat şi de statistica fiabilităţii monoposturilor din sezonul precedent realizată chiar de Force India.

Potrivit datelor furnizate de echipă pe contul oficial de pe reţeaua de socializare Facebook, monoposturile pilotate de Adrian Sutil şi Paul di Resta au parcurs în total 2162 de tururi în cele 19 curse ale sezonului precedent, rezultate care o plasează pe locul doi în topul fiabilităţii.

Mai mult decât atât, indienii au parcurs cu un singur tur mai puţin decât Red Bull Racing, echipă care a cucerit ambele titluri mondiale. Locul trei în acest clasament este ocupat de Scuderia Ferrari, care a parcurs 2148 de tururi cu ajutorul lui Fernando Alonso şi al lui Felipe Massa.
SevenTeen17™
SevenTeen17™

Mesaje : 187
Data de inscriere : 03/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Carei

Sus In jos

|F1| - Force India Empty Re: |F1| - Force India

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 :: Foc De Tabara :: Sport :: Formula 1

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum